Hírek
2018. Október 05. 05:00, péntek |
Belföld
Forrás: mti - fotó: MTI archívum
Megemlékezést tartottak az iszapömlés katasztrófa-évfordulóján Kolontáron

Megemlékezést tartottak csütörtökön Kolontáron a vörösiszap-katasztrófa nyolcadik évfordulója alkalmából.
Tilli Károly (független), Kolontár polgármestere az M1 aktuális csatornának személyes emlékeit felidézve elmondta, hogy 2010. október 4-e a polgármesteri hivatalban munkaszüneti nap volt, tekintettel az előző napi önkormányzati választásokra. 12.20 perckor kapta a telefonhívást, hogy gond van a gátnál. Ekkor értesítette a katasztrófavédelmet. Néhány perccel később már arról tájékoztatták, hogy az iszap elérte a Kossuth utcát. A katasztrófavédelem visszahívta, és azt mondták, "nagy a baj, de útban van a segítség". A helyi iskolában a gyermekek az emeletre menekültek. A tűzoltók hátukon hozták ki őket.
Az iszapömlés következtében két utca - a Malom és a Kossuth utca egy része - teljesen eltűnt. Ez 32 lakóházat érintett - mondta a polgármester.
Tilli Károly szólt arról, hogy a tragédia napján minden évben 12.30 órakor megszólalnak a harangok. A csütörtöki megemlékezés szentmisével, ünnepi beszéddel, majd koncerttel és fáklyás felvonulással folytatódik.
A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház pedig lakhatatlanná vált.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 03. 07:01, péntek | Belföld
Energiaügyi államtitkár: 20 százalékkal emelkedne Magyarország energiaszámlája az orosz energiaembargó hatására
Húsz százalékkal emelkedne Magyarország energiaszámlája az orosz energiaembargó hatására - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szegeden.
2025. Október 03. 07:00, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország történetének leghosszabb távú LNG-szerződését írta alá az ENGIE-vel
Magyarország történetének leghosszabb távú szerződését írta alá cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéséről a francia ENGIE-vel, amely fontos pillérét fogja jelenteni hazánk energiabiztonságának a jövőben
2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld
Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása
Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.
2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot
Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát