Városlista
2025. október 3, péntek - Helga

Hírek

2014. Augusztus 02. 17:00, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Készpénzzel többet költünk

Készpénzzel többet költünk

Mindenki keresi a módját, hogyan takarékoskodhatna jobban. A tudatosabb pénzhasználatot segíti, ha az ember figyelemmel kíséri a témában született aktuális kutatásokat, trendeket.

Az OTP Bank összegyűjtötte az elmúlt időszak érdekességeit.

Aki készpénzt használ, hajlamos többet költeni

Az emberek nagyvonalúbban adnak borravalót, bevásárlás során pedig hajlamosak az összes náluk lévő pénzt elkölteni, ha bankkártya helyett készpénzzel fizetnek, derül ki a Bankrate weboldalon publikált kutatásból. Joydeep Srivastava, a Maryland Egyetem professzora szerint a kutatás egyik legfontosabb következtetése: „Aki nagyobb összeget hord magával, úgy érezheti, több pénze van, így könnyűszerrel költ többet.”

Készpénz, a betegségek „melegágya”

Egy európai bankjegyen körülbelül annyi baktérium található, mint egy vécékilincsen (azaz 11 ezer kórokozó, sőt más kutatások szerint ez a szám 26 ezerre rúg). Bár a magyarok 84 százaléka tisztában van azzal, hogy a „készpénz koszos”, ám mégis csak töredékük mos kezet készpénzes fizetés után, amivel csökkenthetné a fertőző baktériumok és vírusok szervezetbe kerülését. Járványos időszakban érdemes még fokozottabban odafigyelni erre.

A parkoló automata sem fogadja el a húszezrest

A forgalomban lévő készpénzállomány 33 százaléka tízezresekből, 22 százaléka húszezresekből áll, tehát az összes készpénz több mint felét nagy címletek teszik ki. Gyakran a kis boltok, vagy a jegy-, üdítő és parkoló automaták nem fogadják el a nagy címleteket. Ugyanakkor ezekben az esetekben egyre többször van lehetőség az alternatív fizetési módokra, például a mobiltelefonos, vagy bankkártyás fizetésre.

A legjobb bankban tartani a pénzt

Az amerikaiak 57 százaléka egyáltalán nem hord már magával „hagyományos” fizetőeszközt – írja a Time magazin minapi online cikkében. Háromnegyedük a lopástól tartva, míg a megkérdezettek több mint fele, az összeg elvesztésének veszélye miatt dönt úgy nap, mint nap, hogy otthon hagyja bankjegyeit. Félelmük nem alaptalan: tízből csupán egy elveszett pénztárca kerül vissza tulajdonosához sértetlenül, a teljes összeggel együtt – derült ki egy angliai felméréséből. Legbiztonságosabb a pénzt bankban tartani, így a legkisebb az esélye annak, hogy tolvajok áldozatává váljon az ember.

Megéri haladni a korral

Az elektronikus fizetési módok alacsonyabb költséget jelentenek, mint a készpénzes fizetés – össztársadalmi szinten is. Egy 5 forintos érme előállítása például 20 forintba kerül, nem is számolva a szállítás, tárolás, őrzés költségeivel. Mindemellett a kártyás és online fizetés gyorsabb, és kényelmesebb is. Nem véletlen, hogy mára a magyar háztartások közel 85 százaléka rendelkezik bankkártyával, a hazai internetezőknek pedig több mint harmada e-vásárló. Magyarországon jelenleg a kereskedők negyedénél van lehetőség bankkártyával fizetni, és az online elfogadóhelyek száma is kétszeresére nőtt három év alatt.

Az OTP Bank igazgatója szerint, a biztonság, a kényelem és a számos alternatív fizetési mód miatt napjainkban célszerű és elegendő csak minimális készpénzt tartani magunknál. Juhász Róbert, az OTP Bank Elektronikus Banki Fejlesztések Főosztály igazgatója emlékeztetett rá, ma már akár bolti vagy e-vásárlás során is számos lehetőség van a vásárolt termékek kifizetésére. A készpénz használat helyett még elsősorban a hagyományos bankkártya az elfogadott és közismert fizetési mód, de már most is sok más, modern megoldás nyújt hasonlóan kényelmes és biztonságos fizetési alternatívát.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 03. 07:01, péntek | Belföld

Energiaügyi államtitkár: 20 százalékkal emelkedne Magyarország energiaszámlája az orosz energiaembargó hatására

Húsz százalékkal emelkedne Magyarország energiaszámlája az orosz energiaembargó hatására - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szegeden.

2025. Október 03. 07:00, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország történetének leghosszabb távú LNG-szerződését írta alá az ENGIE-vel

Magyarország történetének leghosszabb távú szerződését írta alá cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéséről a francia ENGIE-vel, amely fontos pillérét fogja jelenteni hazánk energiabiztonságának a jövőben

2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld

Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása

Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.

2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot

Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát