Városlista
2026. július 1, szerda - Annamária

Hírek

2017. Április 08. 05:03, szombat | Belföld
Forrás: mti

Fogynak az autósiskolák és az autóvezetést oktatók

Fogynak az autósiskolák és az autóvezetést oktatók

Az autósiskolák száma 2012 óta kisebb megszakításokkal folyamatosan csökken Magyarországon, ami több gazdasági tényező együttes következménye - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adatbázisából.

Míg 2012-ben 692 olyan vállalkozás működött Magyarországon, amelynek fő tevékenysége a járművezető oktatás volt, idén már csak 598. A szektor árbevétele ugyanakkor a 2012-es 10 milliárd forint körüli összegről 2015-re 13 milliárd forintra emelkedett.

A vállalkozások alkalmazottainak száma - az egyéni vállalkozásokat nem számítva - a 2012-es 1123-ról 2017-re 861-re csökkent. Ehhez jön még mintegy 3500 szakoktató, akiknek a többsége megbízási szerződéssel vagy vállalkozói igazolvánnyal végzi tevékenységét.

A közlemény idézi Hantos Zoltánt, az Opten projektmenedzserét, aki szerint az ágazatot sújtó negatív tendenciák oka elsősorban az alacsony jövedelmezőség, valamint a képzett munkaerő elszivárgása más szektorokba, illetve külföldre. A csökkenő szakoktatói létszám és annak elöregedése, valamint a pár éve megemelt kötelező gyakorlati óraszám miatt ma sokkal több időbe kerül a gépjárművezetői engedély megszerzése, mint 10 évvel ezelőtt.

Nem enyhítette az ágazat munkaerő problémáinak megoldását az sem, hogy 2005 és 2014 között a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) szüneteltette a szakoktatók képzését a tananyag megújítása érdekében. A képzés újraindításának eredményei még nem látszanak sem a cégadatokban, sem jogosítvány megszerzésének idejében - fejtette ki.

Az Opten szerint a helyzet különösen vidéken súlyos. Az autósiskoláknak csak a 63,4 százaléka működik Budapesten és Pest megyén kívül, ugyanakkor ezeknek a cégeknek növekvő piaci igényt kell minél rövidebb idő alatt kiszolgálniuk, hiszen az NKH közleménye szerint a KRESZ tanfolyamra jelentkezők és az azt sikeresen elvégzők aránya egyaránt dinamikusan növekedett 2015-2016-ban. Hantos Zoltán szerint kérdéses, hogy a munkaerőhiánnyal küzdő ágazat hogyan lesz képes a megnövekedett igényt megfelelő határidőkkel, megfelelő szakmai színvonalon kiszolgálni.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 01. 11:00, szerda | Belföld

Országos közlekedésszervező és gördülőállomány-kezelő társaság jön létre az uniós források felhasználhatósága érdekében

Benyújtotta kedden a kormány az országos közlekedésszervező és az országos gördülőállomány-kezelő társaság létrehozása érdekében szükséges törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.

2026. Július 01. 11:00, szerda | Belföld

OGY - Megszűnik a Szuverenitásvédelmi Hivatal

A Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről döntött az Országgyűlés keddi ülésén.

2026. Július 01. 10:00, szerda | Belföld

Hegedűs Zsolt: elkészült a kórházi fertőzések mérését és publikálását lehetővé tevő módszertan

Elkészült a kórházi fertőzések mérését, validálását és publikálását lehetővé tevő módszertan és irányelv - jelentette be az egészségügyi miniszter a tárca Semmelweis-napi ünnepségén kedden Budapesten.

2026. Július 01. 07:09, szerda | Belföld

Hőség - Meteorológia: megdőlt az országos és a fővárosi hőmérsékleti rekord is kedden

Megdőlt az országos és a fővárosi abszolút maximum-hőmérsékleti rekord is kedden az előzetes adatok szerint - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.