Városlista
2025. augusztus 14, csütörtök - Marcell

Hírek

2022. Október 13. 14:09, csütörtök | Külföld
Forrás: mti

Azonosították a Barátság kőolajvezeték lengyel szakaszán a szivárgás helyét

Azonosították a Barátság kőolajvezeték lengyel szakaszán a szivárgás helyét

Azonosították a Barátság kőolajvezeték lengyelországi szakaszán történt szivárgás helyét, és egyelőre nem találtak külső beavatkozására utaló nyomokat - közölte szerda éjjel a PERN lengyel olajvezeték-üzemeltető vállalat.

Az első, a többi között a csővezeték torzításának módja alapján tett megállapítások szerint "jelenleg nem ismertek a harmadik személyek beavatkozására utaló jelek" - olvasható a közleményben.

Hozzátették: további részletes elemzések célja az incidens okainak megállapítása, valamint a vezeték érintett vonalának minél gyorsabb újbóli üzembe állítása.

Egyúttal elkezdték a szennyezett talaj rekultivációját. A kiömlés egy kukoricaföldön történt, távol a lakóépületektől, hatósági közlések szerint nem érintette a rétegvizeket, a környékbeli vízforrásokat.

A szivárgás a Barátság kőolajvezeték északi ágának egyik szálán, az északnyugat-lengyelországi Zurawice közelében történt kedd este, emiatt a vezeték másik szálára kellett korlátozni a Németországba tartó olajszállítást.

A Barátság vezeték déli ágán augusztus közepén szüneteltek az Oroszországból a közép-európai országokba tartó szállítások. Az ukrán Ukrtransznafta akkor leállította a tranzitot, mert nem kapta meg az ellenértékét az orosz féltől.

Az Ukrajna elleni orosz offenzíva miatt bevezetett európai uniós szankciók orosz kőolajszállításokra is vonatkoznak, az egyik kivételt ez alól a Barátság vezeték déli ágán, Szlovákiába és Magyarországra is irányuló szállítások képezik. Lengyelország és Németország bejelentések szerint az év végéig függetlenedne az orosz olajimportról.

Fotó illusztráció - Pixabay

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 14. 07:47, csütörtök | Külföld

Ukrajnai háború - Nyugati szövetségesek: Ukrajna nélkül nem lehet dönteni a rendezésről

Az Ukrajnát támogató nyugati szövetségesek szerint a békéhez vezető utat nem lehet Ukrajna részvétele nélkül kijelölni.

2025. Augusztus 13. 07:36, szerda | Külföld

Peking megszakított minden kapcsolatot a cseh államfővel a dalai láma miatt

Kína Tibetet saját területének, s a dalai lámát pedig szeparatistának tekinti.

2025. Augusztus 12. 07:37, kedd | Külföld

Donald Trump puhatolózó jellegű, de konstruktív tárgyalásra számít Vlagyimir Putyinnal

Donald Trump szerint puhatolózó jellegű lesz, és konstruktív lehet a péntekre tervezett alaszkai találkozója Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - az amerikai elnök erről hétfői sajtótájékoztatóján beszélt a Fehér Házban.

2025. Augusztus 11. 07:18, hétfő | Külföld

NATO-főtitkár: a pénteki amerikai-orosz csúcstalálkozó \"teszt\" lesz Vlagyimir Putyin szándékainak komolyságára

A NATO főtitkára szerint a pénteki amerikai-orosz csúcstalálkozó \"teszt\" lesz Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékainak komolyságára – Mark Rutte erről amerikai médiumoknak adott interjúkban beszélt vasárnap.