Városlista
2025. augusztus 14, csütörtök - Marcell

Hírek

2020. November 11. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Az élelmiszerek és az üzemanyagok fékezték az inflációt októberben

Az élelmiszerek és az üzemanyagok fékezték az inflációt októberben

Elsősorban az élelmiszerek és az üzemanyagok alacsonyabb árdinamikája következtében októberében az infláció 0,4, míg a maginfláció 0,2 százalékponttal mérséklődött az előző hónaphoz képest

és 3,0 százalékos, illetve 3,8 százalékos volt. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,2 százalékos értéket mutatott az előző havi 3,5 százalék után - így értékelte az októberi inflációs adatokat keddi elemzésében a Magyar Nemzeti Bank.

A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó jegybank által számított mutatók közül a keresletérzékeny termékek éves inflációja a szeptemberi 3,0 százalékról 2,7 százalékra csökkent, míg a ritkán változó árú termékek inflációja az előző havi 0,1 százalékpont csökkenés után változatlanul 4,0 százalékos maradt októberben.

Az árazási döntéseket az elmúlt hónapokban a koronavírus-járvány következtében nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte - állapította meg a jegybank elemzése. A nyári hónapok magasabb átárazásait követően szeptembertől erősödtek a dezinflációs hatások - tették hozzá.

Az élelmiszerek inflációja mérséklődött az előző hónaphoz képest, a feldolgozatlan élelmiszerek árindexe a friss gyümölcsök és a burgonya árcsökkenése következtében mérséklődött, míg a feldolgozott élelmiszerek inflációjának csökkenése döntően a tej és a tejtermékek áraihoz kapcsolódott.

Az üzemanyagárak éves indexe az előző hónaphoz képest főként a tavaly októberi üzemanyagár-emelkedés bázishatása következtében mérséklődött.

Az iparcikkek éves inflációja lényegében nem változott októberben, a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest emelkedett, a nem tartós iparcikkek árindexe több termék együttes árcsökkenése következtében mérséklődött.

A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal emelkedtek. A korábbi évek átlagánál alacsonyabb havi árdinamikát főként a mobiltelefon, internet szolgáltatások árainak csökkenése okozta - jegyezte meg az MNB.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 14. 07:49, csütörtök | Belföld

Harmadfokú hőségriasztás csütörtöktől vasárnapig

2025. Augusztus 14. 07:46, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a magyarok érdeke, hogy barátokat gyűjtsenek és jó kapcsolatot ápoljanak a nagyhatalmakkal

A magyarok érdeke, hogy barátokat gyűjtsenek és jó kapcsolatot ápoljanak a nagyhatalmakkal – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök egy amerikai médiumnak adott, szerdán megjelent interjúban.

2025. Augusztus 13. 07:35, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország segítséget nyújt Montenegrónak az erdőtüzek megfékezésében

Magyarország segítséget nyújt Montenegrónak az erdőtüzek megfékezésében, a légierő egy tűzoltási munkákban használható helikoptert küld az országba hétfős legénységgel

2025. Augusztus 13. 07:34, szerda | Belföld

AM: befejeződött a nyári aratás, kedvezőek a hozamok

A napokban befejeződött a nyári aratás Magyarországon, a rendelkezésre álló adatok alapján kedvezően alakulnak az idei betakarítás hektáronkénti hozamai és az össztermés az előzetes várakozásokhoz képest