Városlista
2026. április 2, csütörtök - Áron

Hírek

2017. Január 27. 05:00, péntek | Életmód
Forrás: mti

A macskák ugyanolyan intelligensek lehetnek, mint a kutyák?

A macskák ugyanolyan intelligensek lehetnek, mint a kutyák?

Japán tudósok szerint a macskák ugyanolyan jól teljesítenek bizonyos memóriateszteken, mint a kutyák, ami azt sugallja, hogy a két állat egyformán intelligens lehet.

A Kiotói Egyetem munkatársaként dolgozó Takagi Szaho szerint a kutyákhoz hasonlóan a macskák is képesek emlékezni az élményeikre, ami azt jelzi, hogy az emberéhez hasonló epizodikus emlékezettel rendelkeznek - írta a BBC News.

"Az epizodikus emlékezet az agy introspektív funkciójával van összefüggésben" - magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy a Behavioural Processes című folyóiratban közölt tanulmányuk egyfajta tudatosságot mutat ki a macskák viselkedésében.

A japán szakemberek 49 házi macskát vontak be a vizsgálatukba, és megnézték, hogy 15 perc elteltével mennyire emlékeznek rá az állatok, hogy előzőleg melyik tálból ették ki az ennivalót és melyikhez nem nyúltak hozzá.

A macskák képesek voltak felidézni a "mit" és a "hol" információkat az etetőtálakra vonatkozóan, ami epizodikus emlékezetre utal. A kutatók úgy vélik, a macskák a vizsgált időtartamnál jóval tovább is képesek emlékezni az érintett információkra.

A kutatók szerint a macskák a kutyákhoz hasonlóan képesek teljesíteni az olyan mentális teszteken is, mint az emberi gesztusokra, arckifejezésekre és érzelmekre való reagálás.

Takagi szerint eredményeiknek fontos gyakorlati hasznuk van, hiszen a segítségükkel fejleszteni lehet a macska-ember kapcsolatok minőségét.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 02. 14:00, csütörtök | Életmód

Cannes - Francia filmmel nyílik a fesztivál

Pierre Salvadori francia rendező La Vénus électrique (Elektromos Vénusz) című romantikus vígjátéka lesz május 12-én a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál nyitófilmje - jelentették be szerdán a szervezők.

2026. Április 01. 16:00, szerda | Életmód

Mentesítő és megerősített járatokkal készül a MÁV-csoport a húsvéti hétvégére

A tavaszi szünetre való tekintettel már nagycsütörtök délutánjától megerősített járatokkal, tartalék járművekkel és több személyzettel készül a húsvéti csúcsforgalomra a MÁV-csoport - közölte a társaság kedden az MTI-vel.

2026. Április 01. 13:00, szerda | Életmód

Dunahouse: könnyűszerkezetes minden ötödik új családi ház

Míg 2021-ben még 3 százalék körül alakult, 2026-ra már meghaladta a 20 százalékot a könnyűszerkezetes családi házak aránya.